Kumaşın da bir hikayesi var

Bir kıyafet nasıl yaratılır? Hayal ettiğimiz mi ihtiyacımız olan mıdır tasarladığımız?

Aslında ikisi de… Noblist markasını yaratırken ihtiyacımız olanı hayal ettiğim model, renk ve kumaşla buluşturmak üzere yola çıktım yolculuğa.

Bu yolculukta kumaşın hikayesini öğrenmek isterseniz diye kaleme alındı bu yazı. Ekranda yada bir mağazanın askısında gördüğünüz elbisenin kumaşının özellikleri sadece etiketinde yazandan çok daha fazla olduğu için…

Pamuklu kumaş: Bir diğer adı ile koton kumaş, pamuk bitkisinin kozalaklarındaki ipliklerin liflerinden oluşmuş bir kumaş türüdür. Doğal olduğu için sağlıklıdır. Nefes alır. Terletme yapmadığı gibi hava aldırarak serinlik hissetmeyi sağlar. Vücuda yapışmaz. Bu sebeple yaz aylarında çok tercih edilir.

Emprime koton kumaş: Emprime baskı tekniği ile boyanmış pamuklu kumaşa verilen addır. Adını fransızca kökenli imprimé kelimesinden alan bu kumaş türü farklı renkteki boya ile kumaş üzerinde desen ve zemin basma işlemi ile elde edilir. %100 pamuk ipliğinden üretilmesi nedeni ile teri, nemi emer.

Viskon: Kayın ağacının liflerinden oluşan viskon kumaş aynı pamuklu kumaş gibi sağlıklıdır. Nefes alır. Terletme yapmadığı gibi hava aldırarak serinlik hissetmeyi sağlar. Nem alma özelliği vardır.

Vual kumaş: %100 pamuk iplikten seyrek şekilde dokunarak elde edilen bir kumaştır. Parlak, kaygan ve yumuşaktır. Cilde hava aldırır. Terletmez.

Brode: Pamuk ipliği kullanılarak elde edilen kabartmalı nakış tekniğine verilen addır.

Şile Bezi kumaş: Kültürel ve sanatsal kimliğimizi yansıtan %100 pamuk ipliğinden bürümcük denilen dokuma tarzı ile dokunan bir kumaştır. Hafif dokuludur, ütülenmez. Tüm pamuklu kumaşlarda olduğu gibi vücut terini emme özelliğinden dolayı sağlıklı bir üründür. Şile bezi kumaşı diğer pamuklu kumaşlardan ayıran özelliği üretimindeki uzun yolculuktur. Dokunan Şile bezleri top halinde deniz suyuna bastırılıp yıkanır. Denizdeki iyot, kumaşın yapısını ve canlılığını korumasını sağlar ve kumaşa özel bir doku verir. Sonrasında sıkılmadan kuruması için asılır.

 

Shop now

You can use this element to add a quote, content...